Cena Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě pro Václava Havla

Občanské sdružení PANT uděluje u příležitosti Dne lidských práv Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Ocenění připomíná komunistickým režimem těžce zkoušeného spisovatele J. Šavrdu a je určeno těm, kteří se aktivně snaží šířit pravdu o časech komunistického Československa. Letošním, v pořadí třetím, laureátem je Václav Havel


Nejvýznamnější osobnost novodobé Československé a české historie a první polistopadový prezident Václav Havel se před památkou Jaromíra Šavrdy sklonil hned v roce 1990, když při návštěvě Ostravy položil květiny na jeho hrob. "Ti chartisté, kteří nebyli v Praze, nestýkali se spolu navzájem a neměli to zázemí, tak ti tam opravdu strašně zkusili. Opravdu je třeba si historii osvěžovat, pamatovat, připomínat. To patří k naší identitě, znát vlastní minulost," uvedl při dvacátém výročí Šavrdovy smrti Václav Havel, který Jaromíru Šavrdovi udělil in memoriam Řád T. G. Masaryka.

 

 

Ocenění převzal z rukou Jiřího Gruntoráda (na snímku) a členů výboru 30. listopadu v knihovně Libri Prohibiti v Praze. „Jeho zaneprázdnění a zdravotní stav mu nedovolily zavítat do Ostravy,“ uvedl Petr Pánek, předseda Občanského sdružení PANT a člen výboru, který rozhoduje o laureátech ocenění.

 

Fotogalerii z předávání Ceny Jaromíra Šavrdy si prohlédněte ZDE

 

Václav Havel při neformálním ceremoniálu uvedl, že je důležité připomínat lidi, kteří měli odvahu si stát za svými názory. „Takových postojů a lidí je třeba i dnes, i když samozřejmě ten disent bude mít jinou podobu a formu,“ prohlásil.

10. prosince 2010 viděli návštěvníci III. Ročníku konference I mlčení je lež o výuce soudobých dějin, která je s oceněním od roku 2008 spjata, předávání ocenění v krátkém dokumentu.

Libri Prohibiti je symbolickým místem. Ředitel unikátní knihovny Jiří Gruntorád se totiž stará o významnou část Šavrdovy pozůstalosti, do jeho knih, sbírek a samizdatů je možné tady dokonce nahlédnout.

Prvním laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě se 10. prosince 2008 stal Páter Antonín Huvar. Druhou nositelkou ceny se 10. prosince 2009 stala Eva Vláhová, předsedkyně občanského sdružení Dcery 50. let.

Členy výboru, který cenu uděluje, jsou předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek a signatáři Charty 77 a blízcí kolegové Jaromíra Šavrdy Dana Němcová, Tomáš Hradílek, Václav Malý a Jiří Gruntorád.

 

Vše o Ceně Jaromíra Šavrdy si přečtěte ZDE