Dokument připomene spisovatele Jaromíra Šavrdu

Poslední prázdninový čtvrtek se můžete přijít podívat do ostravského klubu Fiducia na dokument o disidentovi Jaromíru Šavrdovi. Projekce je součástí doprovodného programu Letní školy moderních dějin, kterou v Ostravě pořádá Občanské sdružení PANT a Ústav pro studium totalitních režimů.


Chartisté to měli v časech vrcholící normalizace hodně těžké. Velkou dávku osobní odvahy přitom museli prokazovat především signatáři žijící daleko od Prahy. Spisovatel Jaromír Šavrda zaplatil za své postoje životem.

 

 

Ostravský novinář, spisovatel a chartista patří mezi několik málo disidentů, kteří se odvážili postavit komunistické diktatuře v tehdejší baště strany a vlády. Ostrava proslula velmi tvrdým přístupem vůči všem projevům odporu, a to se stalo i Jaromíru Šavrdovi osudným. Ve vězení se ocitl dvakrát. Bez ohledu na svůj špatný zdravotní stav v něm strávil celkem pět let a v pouhých 55 letech zemřel. Absolvent literatury na Univerzitě Karlově v Praze, novinář, básník a spisovatel, umřel jako skladník. Vysněného a netrpělivě očekávaného pádu totalitní moci se už bohužel nedočkal. Listopad 1989 přišel rok a půl po jeho smrti. Hlavní průvodkyní dokumentu je Dolores Šavrdová, jeho žena, která s ním dvě desítky let snášela každodenní pronásledování a šikanu. Navzdory všemu si zachovala humor a nadhled.

Naše občanské sdružení každý rok uděluje cenu Jaromíra Šavrdy za sveděctví o totalitě. Více ZDE

 Více o Letní škole moderních dějin si přečtěte ZDE