I mlčení je lež aneb jak mluvit a učit o komunistických zločinech

Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. Tento citát si jako základ svého  pracovního kodexu vybrali historici a badatelé z nedávno vzniklého Ústavu pro studium totalitních režimů. Nejen oni moc dobře vědí, o čem mluví.

Za téměř dvě desetiletí jsme se totiž s dědictvím čtyřiceti let komunismu, respektive „reálného socialismu“ nevyrovnali. Aktuální průzkumy dokonce naznačují, že si Češi jako metodu vyrovnání s minulostí zvolili zapomnění. Je to ale dobře? A není opravdu čas, aby se komunistické éře seriózně vyučovalo na základních a středních školách? Jaký dopad může mít situace, kdy se děti a studenti nedozvídají relevantní informace, v blízké či vzdálené budoucnosti?

Právě na tyto otázky hledali odpovědi účastníci konference, kterou v prosinci 2008 v Ostravě pořádalo Občanské sdružení PANT a která byla určena především pro pedagogy působící na druhém stupni základních škol a na školách středních.
 
Třídenní konference se konala u příležitosti Dne lidských práv a jejími hosty byli pedagogové, politologové, političtí vězni, novináři i vysokoškolští profesoři.
 
    
 
Součástí celého projektu byl také hodinový kulatý stůl, který vysílala řivě České televize na programu ČT 24. Na záznam kulatého stolu se podívejte ZDE.
 
Exkluzivním hostem konference byl páter Antonín Huvar. Jeho příspěvek si přečtěte ZDE.
 
Antonín Huvar se stal také prvním laureátem Ceny Jaromíra Šavrdy, kterou 10. prosince, tedy u příležitosti Dne lidských prácu, uděluje Občanské sdružení PANT.
 
Sborník z celé konference, kde jsou zachyceny příspěvky jednotlivých hostů, kompletní program, fotogalerie i mediální ohlasy, si můžete prohlédnout ZDE.