Předpremiéra dokumentu České televize Bež domů, Ivane

V rámci přehlídky Dny NATO jsme společně s Českou televizí připravili předpremiérovou projekci dokumentu Běž domů, Ivane. V ostravské Minikinokavárně se projekt představil 16. září a to hned dvakrát: v 10 hodin dopoledne pro studenty středních škol a v 17 hodin pro veřejnost. Na předpremiéru zavítali i pamětníci, nechyběl šéf tehdejší parlamentní komise pro odchod sovětských vojsk Michael Kocáb a první polistopadový rektor Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab.


 

 

 

 

Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na naše území okolo 20 divizí sovětské armády. Další byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně. Dále to byly tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky.

 

      

      

Fotografie z předpremiéry (foto: Michal Mádl, sdružení Jagello)

 

Hodinový dokument se s odstupem dvaceti let ohlíží za událostmi spojenými s odchodem sovětských vojsk z tehdejšího Československa. V letech 1990 až 1991 Československo opustilo v 925 transportech 73 500 sovětských vojáků a 39 tisíc rodinných příslušníků. Prvním městem v zemi, které se jednotek zbavilo, byl už v březnu roku 1990 Frenštát pod Radhoštěm, poslední odjížděli z Milovic v červnu 1991.

Projekt zaznamená emoce těch, kteří odjezd vojáků pomáhali organizovat a kterým fakticky změnil život. S trochou nadsázky se totiž dá říci, že právě odchod sovětských vojáků byl opravdovým začátkem svobodných časů v Československu. A o městech, kde s nimi jejich obyvatelé nedobrovolně žili více než dvacet let, to platí dvojnásob.