Projekt Abeceda komunismu vychází knižně

Originální projekt Občanského sdružení PANT, který znají čtenáři MF DNES a portálu iDNES a který se loni v půlročním seriálu věnoval komunistickým zločinům, dostává knižní podobu. Kniha Abeceda komunismu, kterou vydává nakladatelství HOST, obsahuje šestadvacet hesel, za nimiž se schovávají konkrétní příběhy, a jako bonus je k ní přiřazeno DVD s výběrem pěti dokumentů.


"Autoři přinášejí opravdu nový pohled, přitom citlivě respektují smutnou realitu historických událostí, aniž by zároveň sklouzávali do zjednodušení či černobílých obrazů,“ napsal Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v úvodu knihy.

 

Knihu Abeceda komunismu je možné koupit ZDE

 

Kniha Abeceda komunismu vychází z multimediálního projektu Abeceda komunistických zločinů, který byl v roce 2009 publikován v MF DNES, na portálu iDNES a v televizi Z1. „Cyklus byl společným počinem Občanského sdružení PANT, mediální společnosti MAFRA, a.s., a Ústavu pro studium totalitních režimů. Jednotlivé materiály vycházely každý týden jako seriál v tištěné podobě v MF DNES a jako cyklus krátkých dokumentárních snímků na portálu iDNES a také v Z1,“ uvedl Petr Pánek, producent projektu Abeceda komunistických zločinů a předseda Občanského sdružení PANT.

 „Když jsme přemýšleli o tom, jak dostat vážná témata související s naší totalitní minulostí mezi mladou generaci, hledali jsme co možná nejjednodušší klíč. A právě motiv abecedního uspořádání jednotlivých příběhů se nám zdál nejvhodnější,“ uvedl Luděk Navara, jeden z autorů knihy.

Vše o projektu Abeceda komunistických zločinů

Abecední klíč pomohl také přesně a jednoduše definovat fenomény, které přinášelo období totality. Pojmy jako „Normalizace“, „Disident“, „Mučení“, „Zatýkání“ nebo „Železná opona“ tady dostávají konkrétní tvář. Nejsou to jen slovníková hesla, ale představují konkrétní osobnost, příběh, oběť brutality komunistického režimu. Při výběru aktérů jednotlivých příběhů autoři záměrně hledali dosud nepublikované a neznámé osudy, cíleně se vyhýbali velkým kauzám z padesátých let. Naopak se snažili věnovat velkou plochu normalizační každodennosti i s jejími excesy, mezi které patří například zbytečná smrt disidenta Pavla Wonky.

Celý projekt jeho autoři koncipovali nejen jako dokumentární cyklus, ale také jako vzdělávací materiál, který nabízí komplexní pohled na jednu éru soudobých československých dějin. „Občanské sdružení PANT provozuje portál www.moderni-dejiny.cz a jednotlivé dokumenty celého projektu jsou zde k dispozici. Pedagogové v tomto prostředí najdou v budoucnu také materiály, které budou jakousi edukatvní nadstavbou této knihy i celého cyklu,“ uvedl Petr Pánek.

Autoři věří, že si kniha najde cestu nejen ke čtenářům, ale že s ní budou pracovat i pedagogové a studenti. „Knihu Abeceda komunismu mohu vřele doporučit učitelům českých škol, protože obsahuje krátké, výstižné a srozumitelné texty využitelné při práci v hodinách dějepisu nebo literatury,“ míní šéfredaktor portálu moderní-dějiny.cz a zkušený středoškolský učitel dějepisu Jiří Sovadina a dodává, že učitel tak může ve výuce s úspěchem kombinovat projekci dokumentárních snímků o krátké stopáži s texty jednotlivých kapitoly knihy.  „Právě konkrétní příběh totiž dokáže dokonale vykreslit brutalitu, absurditu ale i rafinovanost režimu a doby, v níž jsme žili a vyrostli,“ míní spoluautor Josef Albrecht.

Jeho pohled sdílí i historik Michal Stehlik: „Žádná abeceda nikdy není pouhým grafickým sledem znaků, měla by představovat především komunikační rámec jazyka, literatury, kultury. V případě této konkrétní Abecedy komunismu je tento rámec velmi citlivě, zajímavě i reprezentativně vymezen. Není náhodným shlukem písmen a z nich poskládaných textů, je zrcadlem doby a konkrétních osudů a skládá přitom věrný obraz čtyřiceti let dějin naší země.“