Unikátní dokument o dědictví železné opony

Kraj Vysočina společně s Občanským sdružením PANT uspořádal v rámci doprovodného programu Dolnorakouské zemské výstavy 2009 celkem 20 prezentací Příběhů železné opony. Záměrem bylo informovat o železné oponě, její existenci a obětech. Zejména se však podařilo vytvořit další příležitost k tomu, aby se potkávali Češi a Rakušané, které čtyři desítky let odděloval nesmyslný hraniční systém. Z celého projektu vznikl unikátní dokument.


 

Podívejte se na DOKUMENT

 

"Je to drobný avšak důležitý příspěvek ke zvýšení vzájemného porozumění mezi sousedy," míní ladislav Seidl, který má na jihlavském Krajském úřadě na starosti vnější vztahy a který byl jedním z organizátorů celé akce.

Půlhodinový dokument má nejen historickou a informační hodnotu, ale budou s ním moci pracovat také pedagogové a studenti, kteří se série přednášek zúčastnili. Dokument pro Občanské sdružení PANT a Kraj Vysočina natočil a zpracoval kameraman a režisér Martin Strouhal.

Prezentace byly podpořené Evropskou unií, programem EÚS Rakousko - Česká republika.

Televizní cyklus Příběhy železné opony se stal nejúspěšnějším publicistickým pořadem v historii Ostravského studia České televize. Vysokou míru autenticity propůjčila prezentacím setkání s hrdiny jednotlivých příběhů. Atmosféra prezentací byla unikátní - nikdo totiž nevysvětlí praktiky minulého režimu tak dokonale, a především důvěryhodně, jako jeho oběti, respektive lidé, jimž se často doslova zázrakem podařilo přežít. 

Více o projektu si přečtěte ZDE