V Mikulově se vzpomínalo na Stěnu smrti - železnou oponu

Náměstí, osvětlené modrými majáky vozů někdejší Veřejné bezpečnosti za zvuku budovatelských písní, to byl poněkud paradoxní, ale zamýšlený vrchol konference s názvem Nezapomeň na stěnu smrti. Akci uspořádalo 27. listopadu v Mikulově sdružení Paměť a partnerem projektu bylo také Občanské sdružení PANT. Jedním z řečníků na konferenci byl pedagog a člen sdružení PANT Petr Šimíček.


Její účastníci vyprávěli i poslouchali dramatické příběhy cest ke svobodě. Příběhy těch, kteří skončili šťastně, i ty, na jejichž konci bylo vězení či smrt.

 

 

"Dopadlo to velmi dobře. Sešlo se tady devět lidí, kteří byli existencí železné opony osudově zasaženi. Ukázalo se, jak železná opona zasáhla do osudů lidí na obou stranách hranice," shrnul Luděk Navara, reportér MF DNES, spolupracovník Občanského sdružení PANT a autor knih o protikomunistickém odboji, který se na pořádání konference podílel.

Mezi pozvanými hosty byli i Ladislav Plch, Vladimír Kříž nebo Jiří Runkas - jedni  z mnoha hrdinů dokumentárního cyklu Abeceda komunistických zločinů, projektu Občanskéké sdružení PANT.

Podívejte se na dokumenty o hostech mikulovské konference:
Příběh Ladislava Plcha
Příběh Vladimíra Kříže
Příběh Jiřího Runkase

 

Přečtěte si článek MF DNES o konferenci